nowe spojrzenie na jedzenie, dania i zdrowe przepisy

Wegetarianizm, a weganizm – różnice

Wegetarianizm, a weganizm – różnice

Od wielu lat w społeczeństwie polskim istnieją grupy osób, które są wegetarianami lub weganami. Na czym polega ich sposób żywienia? Niewiele osób widzi różnicę między jedną grupą a drugą. Dla nich wegetarianizm i weganizm jest tym  samym. Czy faktycznie tak jest? Postaram się na to pytanie odpowiedzieć w tym artykule. Powszechnie wiadomo, że obie te grupy nie jedzą mięsa i produktów odzwierzęcych pochodzących z uboju. Z jadłospisu obu grup wykreślone zostały również ryby, drób, żelatyna i smalec. Pdstawą ich jadłospisu są warzywa oraz owoce pod różnymi postaciami.

Dieta wegetariańska

Jest to dieta oparta na dużej ilości owoców, zbóż, warzyw, orzechów, nasion i roślin strączkowych. Źródłem białka w tej diecie jest tofu. Istnieje parę rodzajów diety wegetariańskiej. Wegetarianizm to z jednej strony dieta a z drugiej sposób na życie. Wegetarianin przeciwstawia się zabijaniu zwierząt i jest świadomy cierpienia tych zwierząt. Zaprzestaje jedzenia ich, bo nie chce uczestniczyć w mordowaniu zwierząt. Wegetariańskie potrawy mogą zawierać nabiał, mleko, jaja i miód. Lekarze uważają, że dieta wegetariańska może być zdrowa gdy jest dobrze przemyślana i zrównoważona. Można ją wtedy stosować przez wiele lat.


Czym jest weganizm?

Weganizm to też rodzaj diety i styl życia. Wyklucza on wszystkie formy wykorzystywania zwierząt i okruceństwa w stosunku do nich. Weganizm uważany jest za radykalną formę zerwania i odcięcia się od tego, co związane z krzywdą zwierząt. Weganie uważani są za obrońców praw zwierząt. Z tego powodu weganie nie jedzą mięsa zwierząt i także nabiału, jajek oraz pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Są przeciwnikami zabijania zwierząt. Nie jedzą miodu, serwatki oraz żelatyny. Nie kupują nawet ubrań, które zawierają wełnę, skórę lub zamsz. Weganie odżywiają się wyłącznie produktami pochodzenia roślinnego. Jedzą warzywa, owoce, produkty zbożowe, grzyby, rośliny strączkowe, orzechy, oleje roślinne i pestki. Niestety dieta ta jest uboga w niektóre witaminy i minerały i dlatego musi być wspomagana suplementami diety.

Czy takie odżywianie jest zdrowe?

Przeprowadzone badania potwierdziły, że obie diety cechuje niska zawartość cholesterolu i tłuszczów nasyconych. Obie diety bogate są w witaminy, minerały i błonnik. Diety te mogą być również ubogie w żelazo, cynk, witaminę D czy wapń jeśli są źle dobrane składniki. Dlatego ważne jest aby udać się do dietetyka, który w sposób profesjonalny pomoże dobrać nam tak składniki tak, aby dieta była w pełni wartościowa. Obie te diety są zdrowe. Pomagają w odchudzaniu i zmniejszają ryzyko wystąpienia nadciśnienia czy chorób układu krążenia.