nowe spojrzenie na jedzenie, dania i zdrowe przepisy

Jakie drogie jest życie weganina?

Jakie drogie jest życie weganina?

Weganizm to nie tylko sposób na życie ale również odpowiednia dieta w której rezygnuje się ze spożywania produktów zwierzęcych. Weganizm inaczj to filozofia i styl życia, który dąży do wykluczenia wszelkich form wykorzystywania bądź okrucieństwa wobec zwierząt. Przeciwstawia się jedzeniu ich czy noszeniu ubrań wykonanych ze skóry, futra, wełny czy zamszu. Weganin nie je mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego takich jak: mleko, ser, jajka, miód. Nie stosuje kosmetyków w których są składniki pochodzenia zwierzęcego. Oprócz tego weganie nie uczestniczą w żadnych imprezach, w których wykorzystuje się zwierzęta. Biorą czynny udział w bojkotowaniu wszelkich testów produktów przeprowadzanych na zwierzętach. Uważają, że zwierzęta są istotami czującymi, zdolnymi do bólu, stresu, strachu i cierpienia dlatego należy im się szacunek i opieka.

Ile kosztuje dieta wegańska?

Każdy kto zastanawia się nad przejściem na dietę wegańską myśli o kosztach jakie w związku z tym poniesie. Czy ta dieta jest droższa od tradycyjnej? Dieta wegańska nie jest ani najtańsza ani najdroższa, ale w porównaniu do diety z mięsem jest o wiele tańsza i zdrowsza. Na początku na pewno na jedzenie wydamy więcej. Będziemy kupować inne jedzenie, wszystkiego będziemy chcieli spróbować, nie wszystko nam zasmakuje. Ale z czasem kwota wydatków zacznie się zmniejszać. Wiąże się to z odpowiednim dobraniem składników i ustaleniem odpowiedniej diety. Zresztą ile mogą kosztować owoce czy warzywa bądź kasze? W diecie wegańskiej najwiekszy koszt stanowią ceny kaszy, orzechów, nasion, suszonych owoców czy ekologicznej mąki. Ciężko jest odpowiedzieć na pytanie czy ta dieta jest droga. Trzeba wziąść pod uwagę wiele aspektów, nie tylko koszt jedzenia, ale również korzyści ze stosowania diety roślinnej.

Czy dieta roślinna jest zdrowa?

Należy pamiętać, że każdy rodzaj diety ma swoje plusy i minusy. Jeśli dieta wegańska jest odpowiednio dobrana i zbilansowana to jest ona zdrowa i spełnia zapotrzebowanie żywieniowe. Oparta jest na pełnowartościowych produktach roślinnych, dlatego bogata jest w witaminy, minerały i błonnik. Prawdą jest, że u wielu ludzi dieta wegańska się sprawdza, ale są przypadki nietolerancji takiej diety. Zależy to w szczególności od potrzeb naszego organizmu, metabolizmu, zdrowia i tolerancji pokarmowej. Dieta wegańska pozbawiona jest niektórych składników odżywczych ważnych dla naszego organizmu. Weganie mają niedobory witaminy B, żelaza, wapnia czy cynku dlatego muszą stosować suplementy diety. Pamietajmy, że musimy odżywiać się zdrowo. Nie zawsze dieta wegańska pomoże nam w wyleczeniu ale na pewno przyczyni się do polepszenia stanu naszego zdrowia.