nowe spojrzenie na jedzenie, dania i zdrowe przepisy

Czy trudno zostać weganinem?

Czy trudno zostać weganinem?

Weganizm wyklucza wszystkie formy wykorzystywania zwierząt i okruceństwa w stosunku do nich. Uważany jest również za formę zerwania i odcięcia się od tego, co związane z krzywdą zwierząt, dlatego weganie nie jedzą mięsa zwierząt i wszystkiego co od nich pochodzi. Są zagorzałymi przeciwnikami zabijania zwierząt. Nie jedzą nawet miodu i żelatyny. Nie kupują ubrań z wełny, skóry lub zamszu. W ich jadłospisie znajdują się wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego. Podstawę stanowią warzywa, owoce, produkty zbożowe, grzyby, rośliny strączkowe, orzechy, oleje roślinne i pestki. Minusem tej diety jest to, że jest uboga w niektóre witaminy i minerały i dlatego musi być wspomagana suplementami diety. Czy trudno zostać weganinem? Takie pytanie zadaje sobie wielu mięsożerców, a jak jest naprawdę?

Na co trzeba zwrócić uwagę?

Interesuje Cię weganizm. Chciałbyś spróbować diety, bo wszyscy o tym mówią? Jeżeli przejdziesz na weganizm ze względu na panującą modę, będzie Ci bardzo ciężko. Przechodząc na dietę wegańską szczególną uwagę musisz zwrócić na odpowiednio zbilansowaną dietę. Decydując się musisz również być świadomy, że nie możesz jeść produktów mięsnych oraz produktów pochodzenia zwierzęcego. Nie napijesz się mleka, nie zjesz twarogu czy miodu. Nie kupisz sobie butów skórzanych czy wełnianego swetra. Nie pójdziesz z rodziną do zoo, cyrku czy delfinarium, bo tam są źle traktowane zwierzęta. Jest to bardzo duże wyrzeczenie. A co z jedzeniem? Rezygnując z mięsa musisz go zastąpić innymi produktami roślinnymi. Musisz przede wszystkim poznać swój organizm i dostosować jedzenie do jego potrzeb.

W jaki sposób najlepiej zostać weganinem?

Odpowiedź wydaje się prosta. Najlepsze byłoby natychmiastowe zaprzestanie jedzenia mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Niestety nie każdy jest w stanie z dnia na dzień zrezygnować ze wszystkich produktów. Każdemu jest ciężko tak od razu przejść na weganizm. Musimy przecież zmienić nawyki żywieniowe a to wymaga dużo wysiłku i czasu. Proponuję przechodzić na taką dietę małymi kroczkami. Najpierw przestać jeść mięso, za jakiś czas zrezygnować z produktów pochodzenia zwierzęcego. Od samego początku do diety włączać jak najwięcej warzyw i owoców. Po jakimś czasie uda Ci się wszystkie produkty odzwierzęce wyeliminować z diety i zastąpić je produktami roślinnymi. Pamietaj, że weganizm to też styl życia. Musisz jeszcze rozwiązać sprawę z kosmetykami, ubraniami i chemią domową. Jeśli sobie z tym poradzisz to będziesz mógł się uważać za weganina. Gdy Ci będzie trudno, nie rezygnuj. Szukaj kontaktu z innymi weganami. Oni na pewno wesprzą Cię w dążeniu do celu i podpowiedzą jak przetrwać trudne chwile.